Két igaz szerelmem, a két bevételi forrás, amely jelenlegi életemet meghatározza. Nem véletlen, hogy első témámnak ezek összehasonlító elemzésével foglalkozom. A póker esetében alapvetően az online formára koncentrálok, de állításaim nagy része megállja a helyét az elő játékban is. Mára sikerült elmerülnöm mindkét "szerencsejátékban" olyan mértékig, hogy felfedeztem rengeteg alapvető hasonlóságot és néhány különbséget is.
A hasonlósága mindkettőnek, hogy a hangsúly nem a nyerés maximalizálásán van, hanem a megfelelő kockázat kezelésen. Ahogy a pókerben ez a bankroll menedzsment (a legáltalánosabb a "legyen mindig 100 beülőd azon a limiten ahol játszol"), addig a tőzsdén a veszteség méretének a lekorlátozásán van a hangsúly (soha ne veszíts többet 1 pozíción, mit a tőkéd 5%-a). A másik hasonlóság, hogy mindkettő türelem játék, egyikben sincs elszalasztott lehetőség. Inkább maradj ki egy bizonytalan szituációból (póker: lásd. marginális kezek, tőzsde: lásd. "Ha nincs pozíciód, az is egy pozíció"), mint sem túl sokat kockáztass. A célod mindkettőnél az, hogy ha nagyobb a nyerési esélyed, mint 50% akkor szállj be és használd ki, viszont amint ez megváltozik menekülj és korlátozd a veszteséged. Közös mindkettőben, hogy ezt qrva nehéz eldönteni és viszonylag limitált idő áll rendelkezésedre. Mindkettőre jellemző, hogy a vállalt kockázatból adódóan, illetve a bizonytalan szituációk miatt stresszes ezekkel foglalkozni, szerintem nem mindenki alkalmas ilyesmire. Nagyon fontos, hogy mindig csak annyit kockáztass amennyit megengedheted, hogy elveszíts! (Tedd fel magadnak a kérdést: el tudom fogadni, hogy egy pénfeldobásnál ha fej akkor elveszted a havi béred, de ha írás, vagy az élére esik az érme akkor megduplázod?)
A különbségek adják azonban azt, ami miatt sikerült egy ideális egyensúlyt találnom a kettő között, de erre még később az összegzésnél visszatérek.
Tőzsde:
- A világ legprofibb mezőnyében játszik mindenki: itt nincs különbség, hogy te egy otthon ülő magánbefektető, vagy egy Wall Street-i befektetési bank több miliárd dollárját kezelő hedge fund manager vagy. Mindenki ugyanazon a piacon játszik, tapasztalattól függetlenül.
- Gondoljunk csak bele: ha a világ összes IT cégét nézzük, akkor a Morgan Stanley IT részelege az 5. legnagyobb a világon. Tudunk ezzel otthon ülve egy UPC-s internet csomaggal versenyezni egy olyan üzletágban, ahol ezredmásodpercek döntenek? Az infrastruturális különbségek kedvezőtlenül hatnak a kisebb játékosokra.
- Nincsen biztosan nyerő stratégia, amellyel rendkívüli és stabil nyereséget lehetne elérni. Nincs olyan algoritmus, ami megsokszorozza a pénzed. Vannak elméletek, mint a technikai elemzés, de a piacot hosszútávon nem tudja felülmúlni az átlag befektető bármilyen stratégiát is választ. A kedvenc klasszikus példák a következők: a Wall Street Journal stock selection oldalára darts-al célbadobó majom, és az ilyen módon összeállított portfólió felülmúlja a profi alapkezelők 90%-át. A másik példa ezek után ez logikusnak tűnik, hogy az alapok 95%-a alulmúlja sokéves átlagban a benchmark indexet (pl.: a Budapesti Értéktőzsde részvényeiből profik által összeállított részvény portfolio hosszú távon szarabbul teljesít, mint a viszonyítási alapként használt, előre definiált és az idő során változatlan BUX index).
- Aktív vagy passzív tevékenység is lehet, gondoljunk csak a napi akár több száz pozíciót nyitó daytraderekre, vagy a híres tőzsdegurua, Warren Buffet-re, aki kb havi szinten követi a piacokat és évtizedenként rendezi át portfólióját. Ezek alapján tekinthető aktív és passzív jövedelem forrásnak is.
Póker:
- A limitek meghatározzák a mezőny erősségét. Egy profi miért játszana 10$-os versenyeket, ha 200$-on is megállja a helyét? A profi pókerjátékosok is kis téten kezdték, csak rengeteg tanulással és persze adottságaikat kihasználva feltornászták magukat a legmagasabb szintekre. Kezdőként mindig megtalálható a megfelelő mezőny.
- A személyes tapasztalaton kívül a kezdő játékosnak nincs hátránya a profival szemben. Mindenkinek adott/elérhető egy megfelelő színvonalú számítógép, egy gyors internet kapcsolat, a hatalmas online tudásbázis és a megfelelő elemző/adatbányász/matematikai szoftverek.
- A legfontosabb: a póker egy matematikailag megoldott játék. Itt nincsenek ismeretlenek, a játék algoritmizálható (természetesen az oldalak tiltanak mindenféle ilyen próbálkozást), létezik optimális stratégia, aminek követésével stabilan nyerő játékossá válhatunk. A személyes képességek fejlődésével pedig előnyre tehetünk szert a gyengébb játékosokkal szemben, akik kilépve az ideális állapotból (lásd. játékelmélet, Nash-egyensúly hu.wikipedia.org/wiki/Nash_Egyensúly) hosszútávon hátrányba kerülnek.
- Aktív részvételt igényel, a játék mennyiséggel egyenesen arányos a várható profit. Egyértelműen munka jövedelmnek tekinthető.
Mindig próbáltam magamnak a lehető legtöbb passzív jövedelmet generálni és erre a tőzsde tökéletesen alkalmas. Heti szinten elég követni, a megbízások előre megadásával minimálisra csökkenthető a szükséges idő. Rövid távon tőzsdézni rendkívül stresszes és csak nagyon kevesek tudnak eredményesek maradni. Ők pedig általában nem a magánbefektetők közül kerülnek ki.
A póker alkalmasabbnak tartom rövid távú, mindennapi "munkára". Versenyképes jövedelmet lehet elérni viszonylag rövid időn belül, illetve egy nagyobb verseny megnyerésével akár éveket ugorhatsz a karrieredben. Ez persze én vagyok: mindig hajlandó voltam magasabb kockázatot vállalni magasabb nyereségért.
Utolsó kommentek